wojna na Ukrainie

                                          Konflikt na Ukrainie - rok 2014

Na początku 2014 roku na Krymie i w Donbasie doszło do prorosyjskich wystąpień i pojawienia się tzw. „zielonych ludzików”. Oficjalna rosyjska wersja brzmiała, że uzbrojone grupy powstały spontanicznie przez mieszkańców chcących bliższych relacji z Rosją. Po ujawnieniu, że są to rosyjscy żołnierze, Władimir Putin skomentował to, że „takie mundury można kupić w każdym sklepie”.

Na Krymie i w Donbasie rozpisano referenda, w których mieszkańcy mieli zdecydować o swojej przyszłości. Według plebiscytów mieszkańcy zdecydowali o niepodległości, a samozwańczych władze Krymu ogłosiły przyłączenie do Rosji, co zostało potwierdzone przez rosyjską Dumę.

W odpowiedzi na ogłoszenie Ługańskiej i Donieckiej Republiki Ludowej, władze Ukrainy zdecydowały się na przeprowadzenie operacji antyterrorystycznej przeciwko prorosyjskim separatystom. A Unia Europejska, USA i Kanada nałożyły na Rosję sankcję za rozpoczęcie konfliktu na Ukrainie.

Konflikt na Ukrainie próbują zakończyć przywódcy państw w ramach rozmów pokojowych. Najważniejsze ustalenia zapadły w ramach spotkań formatu normandzkiego w Mińsku. Tworzą go Niemcy, Rosja, Francja i Ukraina.

Najgłośniejszych wydarzenia podczas konfliktu na Ukrainie to zestrzelenia samolotu malezyjskich linii lotniczych i skazanie ukraińskiej lotniczki, Nadii Sawczenko, na 22 lat łagru, po tym jak została złapana przez prorosyjskich separatystów, wywieziona do Rosji i oskarżona o zabójstwo dwóch rosyjskich dziennikarzy. Po dwóch latach spędzonych w rosyjskim areszcie została wymieniona na dwóch rosyjskich żołnierzy złapanych na Ukrainie.

O konflikcie na Ukrainie cały świat dowiedział się po zestrzeleniu malezyjskiego samolotu w lipcu 2014 orku. Separatyści i Rosja oskarżają o to Ukraińców, a ukraińskie władze Rosjan. Według ustaleń śledczych z międzynarodowej komisji rakieta została wystrzelona z wyrzutni Buk, która była obsługiwana przez separatystów. A wyrzutnia po kilku dniach powróciła do Rosji. Jednak nie udało się ustalić, czy separatyści działali na rozkaz czy działali samodzielnie. W katastrofie zginęło 298 osób.Dodaj komentarz


Dodaj

© 2013-2023 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl